Blagaj | Bosna Hersek

Neretva nehrine dökülen nehirlerden biri olan Buna nehrinin ilk çıkış noktası Blagaj da yer alıyor. Su yolculuğuna bir mağaranın içindeki kayanın dibinde oluşan gözeden başlıyor. Mağaranın bitiminde dağa bitişik inşaa edilmiş bir tekke yer alıyor. Osmanlı yapımı Blagaj tekkesi ilk olarak Bektaşi tekkesi olarak yapılmış. Balkanlara Bektaşi dervişler yollanarak bu tekke aracılığıyla bölge halkına inanç felsefelerini anlatma misyonu verilmiş. Dervişlerin adil ve insancıl yaklaşımlarının toplumda ciddi bir karşılık bulduğu ve burda yaşayan Boşnak’ların Osmanlı’yı ve islam felsefesini benimsemelerinde ciddi etkisi olduğu söyleniyor.

“Bu tekke Şeyh Huslihuddin’in müritlerinden ve o zaman Mostar Müftüsü olan Ziyauddin Ahmed Mustafa tarafından inşa edilmiş.

Bu tekke Sarı Saltuk’un makamının burada bulunmasından dolayı Alevi Bektaşi tekkesi olarak da kabul edilmektedir. Bir başka Halveti tekkesi de XVI yüzyılın ikinci yarısında Prusac (Akhisar) şehrinde, İstanbul’da tahsilini tamamlayarak Akhisar’a kadı olarak atanan Hasan Kafi (Pruşçak) tarafından inşa edilmiştir. “

Blagay’ın incir ve narları lezzetlidir. İncirleri çok küçük olmasına rağmen bal gibidir. Denk gelirseniz yerel satıcılardan alabilirsiniz. Buna nehrinin serin suyunun tadına da bakabilirsiniz.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.