BOSNA HERSEK

Blagaj

Neretva nehrine dökülen nehirlerden biri olan Buna nehrinin ilk çıkış noktası Blagaj da yer alıyor. Su yolculuğuna bir mağaranın içindeki kayanın dibinde oluşan gözeden başlıyor. Mağaranın bitiminde dağa bitişik inşaa edilmiş bir tekke yer alıyor. Osmanlı yapımı Blagaj tekkesi ilk olarak Bektaşi tekkesi olarak yapılmış. Balkanlara Bektaşi dervişler yollanarak bu tekke aracılığıyla bölge halkına inanç felsefelerini anlatma misyonu verilmiş. Dervişlerin adil ve insancıl yaklaşımlarının toplumda ciddi bir karşılık bulduğu ve burda yaşayan Boşnak’ların Osmanlı’yı ve islam felsefesini benimsemelerinde ciddi etkisi olduğu söyleniyor.

“Bu tekke Şeyh Huslihuddin’in müritlerinden ve o zaman Mostar Müftüsü olan Ziyauddin Ahmed Mustafa tarafından inşa edilmiş.

Bu tekke Sarı Saltuk’un makamının burada bulunmasından dolayı Alevi Bektaşi tekkesi olarak da kabul edilmektedir. Bir başka Halveti tekkesi de XVI yüzyılın ikinci yarısında Prusac (Akhisar) şehrinde, İstanbul’da tahsilini tamamlayarak Akhisar’a kadı olarak atanan Hasan Kafi (Pruşçak) tarafından inşa edilmiştir. “

Blagay’ın incir ve narları lezzetlidir. İncirleri çok küçük olmasına rağmen bal gibidir. Denk gelirseniz yerel satıcılardan alabilirsiniz. Buna nehrinin serin suyunun tadına da bakabilirsiniz.

 

 

Boşnak Böreği | Saraybosna

20180807_103246.jpg

ˊTartışmaya kapalıdır. Dünyanın en lezzetli böreği Saraybosna’da yenir. Saraybosna’nın en lezzetli böreği de “Buregdžinica Sač” adlı börekçide yenir. Saraybosna’ya gidip de burada bu böreği yemeden döndüyseniz intihar etmenizi şiddetle tavsiye ederim. Annem alınmasın ama 28 yıllık hayatımda yediğim en lezzetli börekti. Patatesli-kıymalı opsiyonları da vardı ama ben vejetaryen olduğum için peynirli-ıspanaklı yemeyi tercih ettim. İç malzemesi olağan üstü dolgundu ve porsiyonu kocamandı. Yağı neredeyse yoktu. Hafif, yenmesi rahat lokum gibi gidiyor. Yoğurt sosuyla birlikte yenmesi tavsiye edilir. Kömür ateşinde sacda kömürün harıyla pişiyor. Bu böreği yedikten sonra Türkiye’de “Boşnak Böreği” diye yıllarca kandırıldığınızı, bugüne kadar börek diye size kelimenin tam anlamıyla plastik yedirildiğini farkedeceksiniz. Gitmeden önce Buregdzinica’nızı neyli yiyeceğinize karar verseniz iyi olur çünkü kararsızları sevmeyen otoriter şef garson ablamızdan trip yeme ihtimaliniz çok yüksek. Sırf böreğini yemek için aynı güne gidip-dönüş bileti alınabilecek bir lezzet.

-O derece yani?

Evet, o derece.!

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi:
search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close